Test opterećenja srca (ergometrija, test fizičkim opterećenjem) predstavlja način da se proceni funkcija srca i protok krvi kroz srce. Tokom ovog testa pacijent je fizički aktivan (hodanjem na pokretnoj traci ili vožnjom stacionarnog bicikla) kako bi se registrovao rad srca pod opterećenjem. Za osobe koje ne mogu da podnesu fizičku aktivnost ili imaju ograničenja u kretanju, postoji opcija da se davanjem leka „imitira“ fizičko opterećenje srca, a da pacijent miruje.
Tokom fizičkog opterećenja lekar prati pojavu tegoba kod pacijenta, registruje električnu aktivnost srca preko elektrokardiograma (EKG), krvni pritisak i brzinu srčanog rada. Postoje brojni razlozi kada lekar savetuje da se uradi ovaj test; najčešće je to zbog sumnje da postoji koronarna bolest srca ili da se proveri kako srce radi pod opterećenjem kada pacijent uzima svoju redovnu terapiju.
Postoje jasno definisani razlozi za upućivanje pacijenta na test opterećenja srca. O tome odlučuje kardiolog koji uzima u obzir tegobe pacijenta, postojeća oboljenja, pojavu srčanih oboljenja u porodici, prethodne intervencije na srcu, ukupno zdravstveno stanje i faktore rizika kao što su pušenje, dijabetes, visok krvni pritisak i visok holesterol u krvi.
Informacije koje lekar dobije nakon završenog testa fizičkim opterećenjem su: koliko dobro srce radi pri opterećenju (kojom brzinom pumpa krv i da li dobija adekvatnu količinu krvi), da li se prilikom opterećenja javljaju simptomi kao što su nelagodnost u grudima, kratak dah, osećaj lupanja srca, vrtoglavica i sl., i da li se javljaju promene u EKG zapisu.
Najčešći razlozi kada kardiolog uputi pacijenta na test fizičkim opterećenjem su:
Ukoliko je lekar-kardiolog savetovao da je potrebno uraditi test opterećenja srca, ovaj test možete uraditi u Poliklinici Equilibrium.
Postoji nekoliko vrsta stres-testa. Pored klasične ergometrije, moguće je da se primenom leka imitira fizička aktivnost čime se opterećuje srce, ali pacijent miruje. Ovaj tip testa se zove farmakološki stres-test. Postoji i test koji se zove stres-ehokardiografija, gde se dobija detaljniji uvid u rad srca pri opterećenju korišćenjem ultrazvuka srca.
Klasičan test fizičkim opterećenjem se izvodi na sledeći način:
Rezultate testa fizičkim opterećenjem tumači lekar-kardiolog. Ovaj test može pomoći lekaru da identifikuje, ali i da isključi određena srčana stanja.
Ukoliko je test fizičkim opterećenjem pozitivan (pacijent je tokom testa dobio tegobe koje ukazuju na oboljenje srca ili je lekar primetio promene na EKG-u), pacijent se može uputiti na dalja ispitivanja, kao što su stres-ehokardiografija, kateterizacija srca, CT koronarna angiografija i dr.
Ukoliko je test fizičkim opterećenjem negativan (pacijent je tokom testa bio bez tegoba, nisu uočene promene na EKG-u), lekar-kardiolog tumači rezultate u odnosu na to zbog čega je pacijent poslat na test. Ukoliko je pacijent imao neku intervenciju na srcu (ugradnju stentova ili bajpas hirurgiju), negativan test može ukazivati da je lečenje i terapija koju pacijent uzima odgovarajuća. Ukoliko se pacijent leči od neke aritmije, negativan test bez pojave aritmija takođe ukazuje da je terapija koju pacijent koristi adekvatna. Negativan test u sklopu preoperativne pripreme ukazuje da se pacijent može uputiti na hirurško lečenje.
Postoje, i tada se kaže da je ergometrija kontraindikovana. Npr. pacijentu koji je nedavno imao srčani udar (akutni infarkt miokarda) ili koji trenutno ima bol u grudima nikako ne treba raditi test opterećenja srca kako se njegovo stanje ne bi pogoršalo. Ergometrija se ne savetuje pacijentima sa disekcijom (raslojavanjem) aorte, kod nekontrolisane aritmije, kod nekontrolisane hipertenzije, kod teške aortne stenoze, kod zapaljenja srčanog mišića (miokarditisa), perikarditisa i endokarditisa.
© Copyright: Equilibrium Medical 2023 Sva prava su zadržana.